A tudomány alapja a mérhetőség. Önnek milyen az egészsége?

Mindannyian arra vágyunk, hogy megtaláljuk és megőrizzük a fiatalság titkát, amely lehetővé teszi, hogy csúcsformában maradjunk életkortól függetlenül. A Nu Skin és a Pharmanex termékek az ageLOC technológiával új jövőképet határoznak meg.

            SZABADGYÖK, A TITKOS GYILKOS

A szabadgyökök olyan molekulák a szervezetünkben, amelyeknek elektronhiánya van. Ennek eredményeként igen instabilak és reaktívak, állandóan olyan más vegyületeket keresnek, amelyekről leszakíthatnak egy elektront, s így stabilizálódhatnak. Az antioxidánsok hatástalanítják a szabad gyököket azáltal, hogy elektronokat adnak át nekik, s így kiegészítik őket. Ez azt jelenti, hogy az antioxidánsok még azelőtt semlegesítik a szabad gyököket, mielőtt azok kárt okozhatnának sejtjeinknek. Az antioxidánsokat olyan testőrökként képzelhetjük el, amelyek védik testünket a szabad gyökök támadásától.

A szabadgyökös reakciók és a szervezetben végbemenő oxidatív stresszfolyamatok már hosszabb ideje az érdeklődés középpontjában állnak.

A szakemberek külön figyelmet szentelnek a természetes eredetű antioxidánsoknak, főleg az ilyen hatású vitaminoknak, amelyek képesek megelőzni az oxidatív károsodásokkal összefüggő bizonyos betegségek kialakulását, tehát általános egészségvédő hatásuk van.

Fény és oxigén nélkül nem alakulhatott volna ki az élet Földünkön. Ez a két elem valamennyi élőlény számára nélkülözhetetlen, de mérgező hatásuk sem elhanyagolható. A levegő oxigénje megfelelő körülmények között oxidálja a biomolekulákat, és megváltoztatja a szerkezetüket. A földfelszínre érkező fény 4%-a az elektromágneses sugárzás ultraibolya tartományába tartozik, s olyan energiamennyiséget hordoz, amely elegendő a kovalens kötések felszakításához, vagyis az egészségünk károsításához.

Bár gyökök az élő szervezetben is keletkeznek, szerepük és feladatuk fontos, s elbontásukra, semlegesítésükre többszintű védelmi mechanizmust hozott létre a természet.

A külső környezetben is keletkeznek szabadgyökök ultraibolya vagy radioaktív sugárzás, hő és különböző vegyi anyagok hatására. Bizonyos gyógyszerek, vegyszerek, altatószerek, ipari oldószerek és a dohányfüst szintén szabadgyök-forrásnak tekintendők.

A környezetünkben levő szabadgyököket ételeinkkel fogyasztjuk, belélegezzük vagy a bőrünkön át jutnak a testünkbe, befolyásolják szervezetünk biokémiai folyamatait, például az öregedési folyamatainkat gyorsítják, a krónikus betegségek előidézése mellett. A szervezetünk védekezési rendszerének tűrőképessége nagy, ezért sokáig képes megakadályozni, hogy a szabadgyökök káros folyamatokat indítsanak el. Azonban az immunrendszer ellenőrzése alól kiszabaduló szabadgyök reakciók a testünkben károsodásokat idéznek elő, ezért különböző betegségek (szív- és érrendszeri, valamint daganatos elváltozások) kialakulását segítik elő.

A szabadgyökök először a lipideket alkotó zsírsavmolekulákat támadják meg, mert nagyon érzékenyek az oxidációra és valamilyen külső vagy belső hatás (UV-fény, élettani enzimreakció, fémek okozta katalízis, élelmiszer- tartósítók, szinezők) indítja meg.

A lipidperoxidáció láncreakció, amely sejtmembrán károsodást, anyagcsere-transzportzavarokat, sejtnecrosist okoz. A láncreakciók sajátosságaiból következően már néhány szabadgyök is rendkívüli károsodásokat idézhet elő. A lipidperoxidáció első lépését .

A második lépcső, a propagáció, az előbbinél sokkal intenzívebb folyamatokat foglal magában, ugyanis a szabadgyökök (szuperoxid, hidroxil, hidroperoxid) a telítetlen zsírsavak kettős kötéseivel lépnek reakcióba, s ennek eredményeként újabb szabadgyökök (lipid-hidroperoxidok) keletkeznek. A folyamat nem gyök jellegű termékek (például aldehidek) képződésével zárul.

A szabadgyökök az élelmiszereket alkotó molekulák szerkezetét is képesek megváltoztatni.

Az élelmiszerekben zajló legismertebb oxidációs folyamat az avasodás, amely illat-, szín- és ízváltozással jár. A különböző kémiai reakciók során olyan termékek keletkeznek, amelyek önmagukban is károsak a szervezetre. Például aldehidek, ketonok, amelyek a kellemetlen ízért felelősek. Az oxidáció azonban nemcsak a zsírsavak szerkezetét változtatja meg, hanem más molekulákat (például vitaminokat és fehérjeépítő aminosavakat) is károsít, ezért az élelmiszerek tápértéke számottevően csökken.

A szabadgyökök gyorsítják az öregedési folyamatot.

Életünk része az öregedés - percről percre. Bár megállítására nem vagyunk képesek, ennek ellenére az egészségünket a kor előrehaladtával is megőrizhetjük.
A szabadgyökök képződésének bizonyos ismert okai mint a dohányzás vagy a napfény, káros hatással vannak külsőnkre, közérzetünkre és egészségünkre. A légszennyezés, mérgező vegyszerekkel való érintkezés is szabadgyökök képződéséhez vezet a szervezetünkben.

Összefoglalva tehát: a szabadgyökök nagy reakcióképességű, rövid életű molekulák, amelyek képesek a testünkben található fehérjék, zsírok és még a DNS károsítására is. A DNS minden nap körülbelül 75 ezer támadást kap a szabadgyököktől. A legtöbb sérülést a javító enzimek helyre tudják állítani. Amit nem sikerül kijavítani, az az idő múlásával halmozódik, és fokozza az öregedési folyamattal járó gondokat.

Hogyan okozhatnak a szabadgyökök szívbetegséget?

A szabadgyökök károsítják azokat a részecskéket, amelyek a koleszterint szállítják a vérben és ezzel a "jó" koleszterin "rosszá" fajul. Ennek a következményeként a koleszterint szállító részecskék megakadnak az artériák falában, és a koleszterin lerakódik. A szabadgyökök miatt a vérlemezkék pedig abnormális csomókat alkotnak, lefektetve ezzel az infarktus első lépcsőjét.

Az artériák belső fala is károsodik a szabadgyökök hatására, ami ugyancsak a koleszterin lerakódásához vezethet. A folyamat sokkal bonyolultabb a már jól ismert, a túl sok koleszterin- vagy zsírfogyasztásról szóló teóriánál.

Hogyan okozhatnak a szabadgyökök rákot?

Nézzünk néhány rövid magyarázatot!

·         A szabadgyökök károsítják a DNS-t, amely mutációt okoz. A mutáns sejtek pedig kontrollvesztett szaporodásba kezdhetnek.

·         A szabadgyökök aktíválják az ún. onkogéneket.

·         A szabadgyökök elnyomják az immunrendszert, jelentősen csökkentve ezzel a szervezet ellenállását a rákkal szemben.

·         A szabadgyökök aktívizálják a karcinogéneket vagy a "prekarcinogéneket", amelyek kémiai reakciókat indítanak be, végső soron rákot okozva.

·         A szabadgyökök a sejtmembránt is rongálják, ezzel annak érzékelő-mechanizmusa inaktíválódik és nem tudja korlátozni az abnormális sejtnövekedést és reprodukciót. A szabadgyökök pufferelésével az antioxiodáns anyagok védenek a nem kívánt folyamatok lejátszódása ellen.

 



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 15
Tegnapi: 2
Heti: 15
Havi: 115
Össz.: 13 159

Látogatottság növelés
Oldal: Szabadgyökök
A tudomány alapja a mérhetőség. Önnek milyen az egészsége? - © 2008 - 2024 - merhetoegeszseg.hupont.hu

A HuPont.hu egyszerűvé teszi a weblapkészítés minden lépését! Itt lehetséges a weblapkészítés!

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »